среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, łatwej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na plot i furtkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wówczas rozmaite tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także ciąć na sześciany o równych konturach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z PCV stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i plotki Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet tworzy się z skał różnorakiego układu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nieregularnych konturach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, by forma każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z plastiku z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają też mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, by kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий