пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co właściwie nie podkreśli linii trawy ewentualnie kwiatów jak małe żywe plot.

Niesłychanie wysokie, albowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka ponadto dostarcza orzeszki. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj postawne a jednocześnie wąskie to w cieniu powinno się je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu. Należy pamiętać niemniej jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Nic dobrze nie podkreśli linii trawy albo rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty często nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych grządkach, małe drzewa umieją utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu ewentualnie zasłonią gołe placki ziemi. Schludnie ukształtowany miniaturowy żywopłot już sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niskie względnie wybujałe roślinne ogrodzenia można otrzymać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy często są o wiele bardziej kosztowne niż rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz należny go obcinać, ale jego odmianę Fastigiata Robusta jest dozwolone odłożyć pojedynczo.Będzie szybko kiełkował oraz zachowa kolumnowy kształt.

O ile wasz kącik jest nader zacieniony, pożądane byłoby aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi kropkami. Niektóre z cienioznośnych modeli maja formy o jasnych czy tez pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr sztampowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w największym stopniu chwytliwe w słońcu, mimo to nawet w chłodu korona drzewa zostają dosyć jasne, niby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий