понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne zwykle pełnia role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. Z reguły takie sztachety z plastiku z Tarnowa sadzi się w słonecznych elementach, gdzie prędko wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Sporo uroku maja tez takie rosnące ploty, które wiodą przez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek albo kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same rosną, częstokroć również bujnie rozkwitają, jednak wymagają także sporo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z plastiku zdołają być niezwykle cienkie, jednak wypada je regularnie przycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, ponieważ takie ogrodzenie wyznacza się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий